Strona główna » Blog » Jak osuszyć pochłaniacz wilgoci do ponownego użytku?

Jak osuszyć pochłaniacz wilgoci do ponownego użytku?

Data dodania: 20-11-2019

Silikażel
 

Pochłaniacz wilgoci – jednorazowy, czy wielokrotnego użytku?

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pochłaniaczy wilgoci. Najczęściej występują w postaci silikażelu, czyli żelu krzemionkowego doskonale absorbującego wilgoć. Małe granulki umieszczone są w woreczkach o różnej pojemności, zatem można sięgnąć po takie rozwiązanie w zależności od potrzeb. Warto jednak pamiętać, że najekonomiczniejsze wersje są skuteczne przez określony czas, a ich zużycie wiąże się z wymianą na nowy produkt. O tym, czy już czas na nowy osuszacz mogą informować wskaźniki wilgotności albo zmieniający się kolor granulatu pochłaniającego wilgoć. Alternatywą dla klasycznych rozwiązań może okazać się osuszacz wielokrotnego zastosowania. Ten z kolei łatwo odróżnić od jednorazowego ze względu na kolor. Granulat, który można wykorzystać wielorazowo występuje w kolorze pomarańczowym i jest dostępny w kanistrach. Warto o tym pamiętać, wybierając odpowiedni środek pochłaniający wilgoć. Na który wariant postawić? Przede wszystkim różnią się ceną i przykładowym wykorzystaniem w praktyce. Zatem warto odpowiedzieć sobie, jakiego efektu oczekujemy od pochłaniacza i czy wolimy na bieżąco inwestować w tradycyjną odmianę osuszacza, czy wolimy postawić na produkt, który będzie droższy, ale posłuży dłużej.
 

Osuszanie pochłaniacza – od czego zacząć?

 

Co zrobić, kiedy stwierdzimy, że efektywność działania pochłaniacza wilgoci drastycznie się obniżyła i wymaga on osuszenia? Sygnałem informującym o konieczności regeneracji może być specjalny wskaźnik wilgoci, który w zależności od poziomu zawilgocenia zmienia kolor. Jeśli zabarwienie wskaźnika uległo zmianie, granulat utracił swoją pomarańczową barwę, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki. Sam proces osuszania nie jest skomplikowany. Wystarczy dostęp do kuchenki mikrofalowej. Niefunkcjonujący optymalnie pochłaniacz wilgoci wielokrotnego zastosowania, występujący w postaci pomarańczowych higroskopijnych granulek, należy umieścić w kuchence i podgrzewać przez około 5-6 minut. Po zakończeniu czynności osuszacz ponownie nadaje się do pracy. Warto podkreślić, że produkty tego typu, w przeciwieństwie do wariantów ze zbiornikiem na wodę, są bezpieczniejsze ponieważ nie stwarzają ryzyka pęknięcia i niekontrolowanego wylania się cieczy.
 


Zobacz nasz ostatni wpis: Powody, dla których warto wyposażyć torbę w pochłaniacz wilgoci

Przejdź do strony głównej Zobacz wszystkie artykuły Blog
EG System Sp. z o.o. Sp. k. EG System
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu