Strona główna » Blog » Wilgoć w mieszkaniu - jakie są jego przyczyny?

Wilgoć w mieszkaniu - jakie są jego przyczyny?

Data dodania: 24-01-2020

Pochłaniacz wilgoci - silikażel pomarańczowy, kanister

 

Wady konstrukcyjne budynków przyczyną wilgoci w mieszkaniu

 

Skąd bierze się wilgoć? Z jednej strony może przenikać do mieszkania z zewnątrz, z drugiej – jest tworzona w jego wnętrzu. W pierwszym przypadku przyczyną są najczęściej wady konstrukcyjne budynku. Nieodpowiednio wykonana izolacja fundamentów może powodować, że do mieszkań znajdujących się na parterze przenika woda z gruntu. Woda i para wodna może też dostawać się przez nieszczelne okna albo nieszczelny dach.
 

Wilgoć w mieszkaniu wytwarzana przez domowników


Najczęściej wilgoć jest wytwarzana przez domowników. Statystycznie 3-osobowa rodzina wytwarza dziennie 12 litrów pary wodnej. Gotowanie, suszenie prania, prasowanie, kąpiel, a nawet oddech powodują gromadzenie się pary wodnej. Jeżeli wilgoć nie ma drogi ujścia, osadza się początkowo tam, gdzie jest najzimniej, czyli na oknach i w narożnikach ścian. Stąd już niedaleko do pojawienia się w domu czarnych wykwitów pleśni, które mogą okazać się wyjątkowe trudne do trwałego usunięcia. Jak zatem pozbywać się nadmiaru wilgoci z domu?  Jest kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wietrzenie pomieszczeń. Warto także zadbać o to, aby w oknach pojawiły się specjalne wywietrzniki. Jeśli ich nie ma, chociaż jedno skrzydło okienne w pomieszczeniu powinno być rozszczelnione. Dzięki temu mieszkanie nie będzie „hermetyczne”, a nadmiar pary wodnej zostanie odprowadzony na zewnątrz. Warto też zadbać o odpowiedni stan instalacji wentylacyjnej. Niedopuszczalne jest zastawianie kratek wentylacyjnych – bardzo często praktykowane w celu zmniejszenia napływu zimna do pomieszczenia.
 

Przyczyny wilgoci najtrudniejsze do usunięcia

 

Pochłaniacz wilgoci - zestaw saszetek STANDARD - silikażel biały
 

Wilgoć pojawia się często w wyniku awarii sieci hydraulicznej. Zalanie domu może sprawić, że w pomieszczeniach przez długi czas będzie utrzymywał się podwyższony poziom wilgoci, mimo prawidłowego działania wentylacji i odpowiednich codziennych nawyków związanych z wietrzeniem mieszkania. Problem ten pojawia się także po remontach. Dlaczego? Ponieważ często wymagają użycia mokrych zapraw oraz klejów. Sprawa pogarsza się, jeśli remont jest prowadzony zimą, kiedy istnieją ograniczone możliwości wietrzenia domu. W tych oraz innych przypadkach z pomocą przychodzą osuszacze powietrza. Drobne kryształki żelu krzemionkowego szybko i skutecznie pochłaniają nadmiar pary wodnej, przywracając pomieszczeniom optymalny poziom wilgotności.


Zobacz nasz ostatni wpis: Dlaczego silikażel jest znacznie lepszy od ryżu?


Przejdź do strony głównej Zobacz wszystkie artykuły Blog
EG System Sp. z o.o. Sp. k. EG System
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu